Lokalizacja

Gdzie jesteśmy?

Nędza (do 1954 roku gmina Markowice) – gmina wiejska w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego. W gminie znajduje się 1804 budynków mieszkalnych, 435 gospodarstw rolnych, 211 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, z czego 182 to zakłady produkcyjno-rzemieślnicze, jeden zespół szkolno-gimnazjalny (Nędza), 3 zespoły szkolno-przedszkolne (Zawada Książęca, Górki Śląskie i Babice) i jedno przedszkole (Nędza). Siedziba władz gminy to Nędza.

Gmina Nędza położona jest w zachodniej części województwa śląskiego w górnym biegu rzeki Odry. Graniczy od północy i wschodu z gminą Kuźnia Raciborska, od południa z gminą Lyski i miastem Racibórz, od zachodu z położoną za Odrą gminą Rudnik.

Południowa część gminy ze stawami rybnymi i miejscowościami Łęg, Zawada Książęca i Ciechowice przynależy do doliny Odry, która podobnie jak teren wsi Nędza należy do Kotliny Raciborskiej. Wschodnia część gminy położona jest na Płaskowyżu Rybnickim, należącym do Wyżyny Śląskiej. Obszar gminy przecinają dwie linie kolejowe relacji Racibórz – Kędzierzyn i Rybnik – Kędzierzyn. Ponadto istnieją dogodne połączenia drogowe z wszystkimi większymi miastami w regionie drogami krajowym nr 422, 919 i 922.

source: Wikipedia, http://www.nedza.pl/

Adres: Sportowa 13, 47-440 Nędza, Polska, woj. Śląskie

Koordynaty GPS:
N 50.158028
E 18.303894

Jak dojechać?